Pennsylvania Interscholastic Athletic Association  

2013 Football Playoffs

District Eleven  

 

 

 

 

Brackets are best viewed in Firefox or Chrome.

Please click on the refresh button or clear your cache for optimal viewing.

 

Note - All games are at the site of the better seeded team unless noted otherwise

-----------------------------Class AAAA----------------------------

District XI / II / IV AAAA Playoff Bracket

Fri Nov 8 Fri Nov 15 Fri Nov 22

 

 

 

 

1 East Stroudsburg South

  1 East Stroudsburg South 49 - 0

 @ ESS 7:10 

 (Mgr- Pensyl)

8 Scranton

@ ESS 7:10 

 (Mgr- Pensyl)

 5 Easton 31 - 0

4 Wyoming Valley West

 5 Easton 35 - 34

 @ WVW  7:00  

(Mgr- Arnts)

5 Easton

@ Parkland 7:05

 3 Parkland 42 - 0

3 Parkland

 3 Parkland 35 - 21

   7:05 

 (Mgr- Cooperman)

6 Stroudsburg

@ Whitehall 7:05 

 (Mgr- Cooperman)

 3 Parkland 27 - 10

2 Whitehall

 2 Whitehall 56 - 28

 @ Whitehall  7:00

 (Mgr- Hartman)

7 Pleasant Valley

PIAA State AAAA Tournament Quarter Finals

Sat Nov 30  Parkland  10. St. Joseph's Prep 21 ( D XII - 1 ) @ Bethlehem School District Stadium 1:00 pm

Eastern Conference AAAA Playoffs

Fri Nov 8 Fri Nov 15

 

 

 

 

( So # 1 )  Emmaus
 Delaware Valley 19- 18
@ Emmaus  7:00
( No # 2 )  Delaware Valley

@ Nazareth  7:00

 Delaware Valley 35 - 28
( No # 1 ) Pocono Mt East
 Nazareth 56 - 25
@ Pocono Mt East  7:00
( So # 2 ) Nazareth

----------------------------Class AAA------------------------

District XI AAA Playoff Bracket

Sat Nov 9 Sat Nov 16

 

 

 

 

1 Southern Lehigh

 1 Southern Lehigh 27 - 3

@ So Lehigh  7:05

 (Mgr- Zimmerman)

4 Pottsville

@ So Lehigh 7:05 

 (Mgr- Zimmerman)

 2 Bethlehem Catholic 27-24 OT

2 Bethlehem Catholic

 2 Bethlehem Catholic 34 - 6

@ Bethlehem SD Stadium  7:10

 (Mgr- Harris)

3 Lehighton

PIAA State AAA Tournament

 Fri Nov 22  Bethlehem Catholic 27  Berwick ( D II )  29   @ J Birney Crum Stadium, Allentown  7:00 pm

Eastern Conference AAA Playoffs

Fri Nov 8 Fri Nov 15

 

 

 

 

1 Wilkes Barre Coughlin
 1 Wilkes Barre Coughlin 24 - 21
@ WBC  7:00
4 Fleetwood

@ WBC  7:00

 3 Saucon Valley 50 - 49
2 Jim Thorpe
 3 Saucon Valley 35 - 20
@ Jim Thorpe  7:00
3 Saucon Valley

-----------------------------Class AA-----------------------------

District XI AA Playoff Bracket

 

Fri Nov 8 Fri Nov 15

1 Pine Grove

 4 Palisades 10 - 6

@ Pine Grove  7:00

 (Mgr- Wilson)

4 Palisades

@ Catasauqua 7:05  

(Mgr- Farnan)

 2 Catasauqua 54 - 28

2 Catasauqua

 2 Catasauqua 41 - 14

@ Catasauqua 7:05

 (Mgr- Farnan)

3 Pen Argyl

 

PIAA State AA Tournament

Fri Nov 22 Catasauqua 33  Lake Lehman  21  ( D II )   @ Wyoming Valley West HS 7:00 pm

PIAA State AA Tournament Quarter Finals

Sat Nov 30  Catasauqua 0  Imhotep Charter  49 ( D XII - 1 )  @ Germantown HS  1:00 pm

 

Eastern Conference AA Playoffs

 

Fri Nov 8 Fri Nov 15

 

1 Northwestern Lehigh
 1 Northwestern Lehigh 50 - 21
@ NW Lehigh 7:00
4 Nanticoke

@ NW Lehigh 7:00 

 1 Northwestern Lehigh 19 - 18
2 North Schuylkill
@ North Schuylkill 7:00  

 2 North Schuylkill 28 - 6

3 North Penn

 ------------------------------Class A-----------------------------

District XI A Playoff Bracket

Fri Nov 8 Fri Nov 15

 

 

 

 

1 Williams Valley

 1 Williams Valley 18 - 13

@ Williams Valley  7:00

 (Mgr- Kinder)

4 Pius X

@ Williams Valley    7:00 

(Mgr- Toth)

 3 Schuylkill Haven 42 - 16

2 Tri Valley

 3 Schuylkill Haven 42 - 0

@ Tri Valley 7:00

 (Mgr- Toth)

3 Schuylkill Haven

PIAA State A Tournament

Fri Nov 22  Schuylkill Haven 56 Bristol ( D I ) 27  @ Blue Mt HS 7:00 pm

PIAA State A Tournament Quarter Finals

Fri Nov 22  Schuylkill Haven 0  Old Forge  ( D II - 1 )  35  @ Blue Mt HS 7:00 pm

 

Eastern Conference A Playoffs

Fri Nov 8 Fri Nov 15

 

 

 

 

1 Mahanoy Area
 1 Mahanoy Area 42 - 0
@ Mahanoy 7:00 
4 Nativity

@ Mahanoy 7:00

 3 Marian 28 - 3
2 Muncy
 3 Marian 34 - 13
@ Muncy 7:00 
3 Marian